Klikając „Akceptuj wszystkie pliki cookie”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Jak przeprowadzić badanie propriocepcji?

Jak przeprowadzić badanie propriocepcji?

Czucie głębokie odpowiada za zachowanie doskonałej koordynacji ruchów, równowagi i świadomości własnego ciała. Zaburzone odbieranie informacji pochodzących z układu proprioceptywnego może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Badanie propriocepcji ma na celu sprawdzenie zdolności organizmu pacjenta do identyfikowania swojego położenia oraz ruchów w przestrzeni. 

Etapy badania propriocepcji:

1.    W pierwszej fazie oceny stawu zacznij od dominującej lub nieobciążonej strony pacjenta. Wyjaśnij pacjentowi, na czym będzie polegało badanie i poproś o zamknięcie oczu lub o zasłonięcie ich opaską. Kiedy pacjent będzie gotowy zademonstruj ruch poprzez poprowadzenie jego kończyny do odpowiedniego kąta zgięcia lub wyprostu. Zadana pozycja powinna być utrzymywana czynnie przez badanego przez ok. 3s, a następnie zatwierdzana za pomocą RSQ Clicer przez naciśnięcie przycisku. Pacjent wraca czynnie sam do pozycji wyjściowej.

2.    W kolejnej fazie poproś badanego o czynne odtworzenie wzorcowego kąta. Po odtworzeniu zadanej pozycji pacjent powinien zatwierdzić dany kąt za pomocą RSQ Clicer przez naciśnięcie przycisku. 

3.    Badanie przeprowadź trzykrotnie. Najpierw zbadaj kąt np. 60°, następnie 90° oraz 120° i tak jeden po drugim.

4.    Analogicznie przeprowadź badanie drugiej kończyny. 

 

Certyfikowany wyrób medyczny RSQ Motion to narzędzie do pomiaru, diagnostyki, analizy oraz monitorowania narządów ruchu pacjentów oraz sportowców. Mobilny system pozwala mierzyć i obiektywizować proces leczenia. To idealne narzędzie do przeprowadzenia m.in. badania propriocepcji. 

Dowiedz się z filmu, jak prawidłowo przeprowadzić badanie propriocepcji!

W wideo przedstawiono wersję oprogramowania RSQ Physio 3.5.0.
Twoja wersja może różnić się od prezentowanej. Sprawdź, jaką wersję systemu masz na swoim urządzeniu i ewentualnie zaktualizuj oprogramowanie.